Právě získali
výhodnou půjčku:

  • Petra K. PRAHA = 500 000 Kč
  • Petr S, Brno = 12 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
další výhodné půjčky
Poslední aktualizace: 28. 12. 2016

Půjčka bez doložení příjmů? Od 1.12. už máte smůlu!

Po šesti letech se dostává ke slovu nový zákon o spotřebitelském úvěru, sněmovna jej schválila v červnu letošního roku. V účinnost pak vstoupi od prvního prosince 2016. Dá se očekávat, že přinese přímo zemětřesení do stávajícího systému poskytování půjček. Ve zkratce se dá říci, že postavení dlužníka výrazně posílí a podstatně se zpřísní i podmínky pro poskytovatele bankovních i nebankovních úvěrů.

K podnikání už nebude stačit jen živnostenský list

Mezi změny, které se dotknou poskytovatelů půjček, patří výrazné zpřísnění podmínek půjčování. Dnešní zákonná norma dovoluje, aby půjčoval peníze každý, kdo má živnostenský list. Trh s nebankovními půjčkami v Česku je díky tomu velice nepřehledný, aktuálně se na něm pohybuje na šedesát tisíc různých subjektů. A to je opravdu hodně, proto Ministerstvo financí chystá jejich výrazné omezení. Nově bude moci půjčit jen ten, kdo se zaregistruje jako poskytovatel úvěrů u České národní banky a bude mít prokazatelný základní kapitál nejméně dvacet milionů korun.

Zákonodárci si od toho slibují vymýcení lichvářů vydělávajících na lidském neštěstí, kteří si dávají za cíl postupně získat celý majetek dlužníka. Vznikne také elektronický registr poskytovatelů, který bude veřejně přístupný. Zapisovat se do něj budou všichni zprostředkovatelé a poskytovatelé spotřebitelských úvěrů bez výjimek, včetně firem sídlících v zahraničí. Nově by mělo na trhu zůstat maximálně pár desítek až stovek subjektů, ze stávajících až šedesáti tisíc je to rozhodně velký skok.

Zákon upřesňuje hlavně podmínky pro mikropůjčky

Takzvané mikropůjčky, tedy úvěry do pěti tisíc korun se splatností do třicetidenní lhůty, budou nyní podléhat velké regulaci. V době, kdy se tento zákon chystal na přednesení ve sněmovně, však žádná kontrola tohoto segmentu trhu neexistovala. Jedna novinka za všechny – poskytovatel úvěrů bude muset mít minimálně maturitu (případně prokázat nejméně tři roky praxe v daném oboru).

Tato podmínka samozřejmě není zdaleka poslední, od nynějška bude nutné, aby složil poměrně náročný test ekonomických znalostí. Odborná zkouška se bude sestávat z celkem šedesáti různých otázek, na jejichž vyhotovení bude časová dotace jeden a půl hodiny. Test splní jen ten, kdo bude mít na svém kontě nejméně 45 správných otázek. Dále bude třeba, aby zájemce o licenci vyřešil dvě případové studie. Nad celým systémem zkušebních center a jejich povolení pak bude plně dozorovat ČNB.

Nový zákon je sestaven podle platných evropských směrnic, které se Česká republika zavázala dodržovat. Státní kase hrozí tučná pokuta, protože právní systém měl být o tyto novinky obohacen nejpozději do 21. března letošního roku. Na žádost o licenci budou mít nebankovní společnosti čtvrt roku, pokud to neudělají, mohou se se svým dosavadním způsobem podnikání rozloučit. Vyřízení licence musí proběhnout do patnácti měsíců. A když se někdo rozhodne podnikat v oboru takzvaně na černo? Bude muset zaplatit vysokou pokutu, a to často i v řádu milionů korun. Přesto však existuje důvodné podezření, že takových lidí bude poměrně dost – pokud se mají desítky tisíc poskytovatelů najednou vzdát možnosti živit se tímto způsobem, budou si jistě hledat cesty, jak se na (nelegálním) trhu alespoň částečně udržet.

Poskytovatel si bude muset zájemce pečlivě prověřit

Měl by žadatel o půjčku prokazatelně velké problémy s tím, aby dodržel splátkový kalendář? V takovém případě by se měl poskytovatel dobře rozmyslet, jestli mu vůbec půjčí. Nový zákon totiž umožní, aby se dlužník dovolal neplatnosti úvěrové smlouvy, a to až do lhůty deseti let zpětně! Postačí, aby doplatil jistinu úvěru, úroky jako takové pak budou zneplatněny. Lze tedy očekávat, že poskytovatelé velmi omezí poskytování tzv. půjček bez doložení příjmů  a půjček bez registrů. Sice toto zákon poskytovatelům přímo nenařizuje, dá se ale očekávat, že podmínky se výrazně zpřísní. A smluvní pokuta nebo penále? Ty od nynějška mají svůj limit, a sice maximálně 50 procent z celé dlužné částky. Horní strop byl stanoven na dvě stě tisíc korun. Nebude tak možné přísně pokutovat ty, kteří dodají až po termínu třeba jen jedinou splátku.

Banky i nebankovní společnosti pak také musí podávat informace o svých nabídkách půjček co možná nejpřehledněji. Nový zákon jako takový výrazně zlepšuje podmínky pro spotřebitele. Netýká se to však jen krátkodobých půjček, ale například i hypotečních úvěrů. Ty však velmi pravděpodobně díky chystaným změnám podraží.  Dá se očekávat i to, že poroste černý trh s úvěry. Lichváři nebudou vymýceni, ale pravděpodobně se stáhnou do ústraní a budou své obchody provozovat na vlastní pěst a nelegálně.

Více novinek a informací i tom co přináší nový zákon o spotřebitelském úvěru v článcích: Nový zákon: Změny v hypotékách, Nový zákon: Výhody pro dlužníky od 1. 12. 2016


Vložit komentář

CAPTCHA code