Právě získali
výhodnou půjčku:

  • Petra K. PRAHA = 500 000 Kč
  • Petr S, Brno = 12 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
  • Roman K., Zlín = 56 000 Kč
další výhodné půjčky
Poslední aktualizace: 31. 10. 2016

Nový zákon: Změny v hypotékách

Nový spotřebitelský zákon, který bude v platnosti od prosince letošního roku, nezmění jen aktuální málo přehlednou situaci kolem mikroúvěrů, ale bude se týkat i půjček o poznání větších – konkrétně tedy hypotečních úvěrů. Jaké jsou hlavní změny a co mohou mít už v brzké době za následek? Pojďme se na celou situaci podívat pod drobnohledem.

Změní se hlavně podmínky splácení

Hypotéky se dočkají značných změn, které podle odborníků mohou přinést výrazný nárůst jejich úrokových sazeb. A stejná situace nastane pvaděpodobně i v segmentu amerických hypoték.Ty totiž prorazily nedávno „magickou“ hranici dvou procent a spekulovalo se o tom, že by mohly klesat i nadále. Nový zákon však možná nastaví úplně opačný vývoj, protože v ohledu hypotečního trhu prakticky nezůstane kámen na kameni.

Nový zákon: hypotéky

Sjednání hypotéky totiž bude zatíženo mnohem větším papírováním, než tomu bylo doposud. Zevrubné posouzení toho, jak je na tom klient finančně, posouzení příjmů a výdajů rodiny a také informace o tom, jak splácel případné dosavadní dluhy. Poskytovatel hypotéky je ze zákona povinen takovou analýzu provést, jinak může klient využít toho, že vlastně může smlouvu nechat zneplatnit – a to až do tří let ode dne, kdy byla hypotéka sjednána.

Bezproblémová (tedy jinak řečeno bez značné administrativy a poplatků) by měla být i mimořádná splátka, kterou je možné složit v měsíci před výročím uzavření smlouvy. To platilo v mnoha případech i doposud, ale nyní můžete ze zákona zaplatit až 25 procent z objemu hypotéky, a to každý rok. Dosavadní maximum bylo na dvaceti procentech, rozdíl tu může být v určitých případech i v řádu desítek až stovek tisíc korun. Při prodeji nemovitosti se může sjednaná hypotéka dokonce doplatit jednorázově, a to s minimálními poplatky (maximálně padesát tisíc korun navíc) – nejdříve však po dvou letech poté, co byla smlouva o hypotéce uzavřena.

V případě obtížných životních situací, kdy například onemocní klient vážnou nemocí nebo zemře, mohou jeho pozůstalí splatit hypotéku bez sankcí. Banka si může účtovat jen takzvané „účelně vynaložené náklady“, což však rozhodně nejsou řádově desetitisíce korun za tento úkon. Vzhledem k tomu, že zákon znamená v celkovém měřítku velký výpadek příjmů pro poskytovatele, dá se očekávat, že v příštích měsících úroková sazba hypoték naroste. Půjde o nějak strmý nárůst? To ukáže až čas. Doby, kdy se dala hypotéka sjednat bez problémů velmi rychle a navíc s výhodným úrokem, jsou ale podle všeho už pryč.

Pro klienty se chystá přehlednější nabídka na trhu

Hypoteční úvěr nyní bude možné posoudit podle dalších kritérií, jež dosud neměly banky vůbec povinnost uvádět. Je to například RPSN (Roční procentní sazba nákladů), která je s hypotečním úvěrem spojená. Jinými slovy – dozvíte se tak z jediného čísla, kolik meziročně za hypotéku zaplatíte. Úroková sazba plus veškeré poplatky budou muset být vyjádřeny nově v jediné cifře a porovnání nabídek na trhu tak bude pro všechny potenciální žadatele mnohem jednodušší.

Změny se mají týkat jen hypoték, které jsou sjednány od prvního prosince 2016 dále, tedy vlastně od prvního dne účinnosti nového zákona. Stávající klienti bank se dočkají také – zákonnou normu mohou plně využít ale až po začátku dalšího fixačního období. A hypotéky sjednané s takzvanou variabilní sazbou? Tam změny budou platit stejně jako u nových hypoték, tedy hned od začátku letošního prosince.

Kam dále: Recenze: P2P půjčky Benefi, specifika poskytování amerických hypoték v ČR v článku Ameriská hypotéka po česku, máte pozitvní či negativní zkušenost s poskytovateli hypoték? Sdílejte to s námi na fóru bankovních úvěrů.


Vložit komentář

CAPTCHA code